hétfő, február 15, 2010

Visszatekintés

Rémlik még? "Virágos Kaposvár" - első fotoriport feladatunk Féner Tamással. És az előzményekről dereng valami? Véletlenül botlottam bele az Aktív Szemeszter honlapján az alábbi cikkbe. Érdekes dolgokat írtak, bár aki jól emlékszik annak semmi újat nem fog mondani. Vagy mégis?!



Kinyílt az univerzoom Kaposváron

A Kaposvári Egyetem művészeti karán az idei tanévben fõiskolai szintû fotóriporter és képszerkesztõ szak indult. A nyolcszemeszteres képzés méltán egyedülálló az országban, hiszen nem volt még szak, amely közel három évtizedig várta volna sorsát a megvalósulásig, továbbá ez az elsõ olyan fotósképzés, ahonnét a diákok diplomával a kezükben léphetnek ki a nagybetűs életbe.

A tavaszi felvételik ideje alatt óriási zsongás fogadta a Kaposvári Egyetemre érkezõket, mintegy 200, a fotós pályára áhítozó fiatal téblábolt az intézmény aulájában. Nehéz dolguk volt, hiszen csupán töredékük kaphatott helyet a képzésben. Tizennégy hallgatónak lett meghirdetve szak, ennek ellenére több mint tízszeres volt a túljelentkezés, ami az intézmény művészeti karán a színész szak után a második helyet jelenti. A képzés ötlete még valamikor a 70-es évek derekán pattant ki Keleti Éva fotóművész fejébõl. Elmondása szerint a szakot a saját megbecsülésükért szerették volna létrehozni, hogy a fotóriporterek a médiában felsõfokú végzettségüknek köszönhetõen egyenrangú partnerei lehessenek az újságíróknak. Erre mintegy 30 évet kellet várniuk, mert egyetlen iskola sem fogadta be õket. Ezalatt tantervet készítettek, támogatókat kerestek, s akkreditáltatták a képzést, mígnem megtört a jég, s a Kaposvári Egyetem kaput nyitott számukra. Amint azt Országh László, a Kaposvári Egyetem mûvészeti tanszékének vezetõje elmondta, napjainkra igen aktuálissá vált a fotóriporter és a képszerkesztõ szak jelenléte, ugyanis, mint fogalmazott: a "képkorszakot" éljük. Napjaink fotóriporterének tudnia kell kombinálni a művésziséget és a gyorsasággal, leleményesnek kell lennie, tudnia kell idegen nyelveket, s jó fizikai állapotban kell, hogy legyen. Ismernie kell betéve a technikát, amivel dolgozik, és az sem elhanyagolható, hogy nagy általános műveltséggel rendelkezzen. Tehát: amit tud egy újságíró, azt jó, ha tudja a fotóriporter is, hogy igazán társa tudjon lenni a munkában. A kaposvári képzésben tanuló hallgatók mindezt elsajátíthatják. Erre biztosíték az oktatói gárda, amit olyan szakemberekbõl állítottak össze, akik országosan is és nemzetközileg is elismert nevek. A fotóriportot Féner Tamás oktatja, aki érdemes művész, s tanít az ELTE-n is. A szakfelelõs Albertini Béla, aki fotótörténetbõl kandidált, és rendszeresen jelennek meg könyvei. Baki Péter a labormunkálatok és a fotótechnika oktatója, tanít a Práter utcai fotósképzõben is. A fõiskolának továbbá van egy remek műterme és egy nagyméretű fotólaborja, ahol a legmodernebb felszereléssekkel dolgozhatnak a hallgatók. - Mindenképpen arra próbáljuk kihegyezni a képzést - mondta Országh László -, hogy a hallgatók már most tudjanak vállalni különbözõ feladatokat, így az iskolaévekbõl fokozatosan kerülnek át a való életbe. Ez alapján különbözõ alkalmazott fotográfiai feladatokat kapnak, például prospektuskészítésnél és arculattervezésnél. Ez utóbbira jó példa, hogy diákok szeptemberben egy hetet tölthettek el egy gyékényesi művésztelepen, s az ott készült fotóikból - melyek egy prospektusban jelentek meg - mutatták meg az ottani vendéglátók környezetét. A képzés négy éve alatt ugyanakkor képszerkesztést is oktatnak, mely rengeteg számítógépes programmal kapcsolatos ismeretet jelent, így a hallgatók diplomájukkal egyszerre két szakmát is kapnak.

Aktív Szemeszter I. évf. 3. szám (2004. December)

3 megjegyzés:

Mohai Balázs írta...

nem lettem volna a tanárok helyében akkor szeptemberben..
amúgy azt a gyékényesi prospektust megnézném már

n írta...

az nem létezik, mert nem jött össze a vadászat, nem lőttek semmit, nem is volt mit haza vinni, így nem volt mit megsütni sem, csak mi kajáltuk be az egészet!

Mohai Balázs írta...

teve...
de mást is mondhattam volna